1670357«Χρυσός» ο Πετρούνιας στους κρίκους
Δυο μεγάλες επιτυχίες σημείωσε η Εθνική μας ομάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής του Μονπελιέ.
Η πρώτη αφορά τη νίκη του Λευτέρη Πετρούνια που αναδείχτηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους
Ο 25χρονος Έλληνας γυμναστής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό του οργάνου και με 15.866 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.
Το ασημένιο μετάλλιο «μοιράστηκαν» ο Γάλλος Σαμίρ Αϊτ Σαϊντ και ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιαζίν με 15.566β.

xalkino-gia-ton-mara-sto-paneurwpaiko.w l
«Χάλκινος» ο Μάρας στο μονόζυγο.
Η δεύτερη αφορά την νίκη του Βλάσση Μάρα που πρόσθεσε ένα ακόμη μετάλλιο στην συλλογή του αφού κατέκτησε την τρίτη θέση στο μονόζυγο.
Ο 32χρονος Ελληνας γυμναστής, που έχει αναδειχθεί πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης στο συγκεκριμένο όργανο, πήρε αυτή τη φορά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς βαθμολογήθηκε με 14,666, έναντι 14,833 του Κροάτη Μάριο Μόζνικ, που πήρε την πρώτη θέση, και 14,766 του Βρετανού Σαμ Ολντχαμ, ο οποίος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.