Το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις ύψος κατέκτησε ο αθλητής  του ΑΟ Ποσειδώνα Λουτρακίου,  Αντώνης Μέρλος ,στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Εφήβων/ Νεανίδων που διεξάγετε στο Τάμπερε.

Ο αγώνας που έδωσε ήταν σπουδαίος  -πέρα από τα προβλήματα που αντιμετώπισε στη διάρκεια της χρονιάς-με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσει δύο φορές ατομικό ρεκόρ και με  2,23 μ. μοιράστηκε το χρυσό μετάλλιο με τον Μεξικανό Ρόμπερτ Βίχλες, αφού  είχαν τις ίδιες προσπάθειες και επιδόσεις, οπότε  συμφώνησαν να μην πάνε σε μπαράζ.

Ο πρωταθλητής μας , ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2,07 μ. με έγκυρο άλμα, ενώ ξεπέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια τα 2,12 μ. συνέχισε με την πρώτη τα 2,16 μ., τα 2,19 μ., τα 2,21 μ. κατακτώντας τα  2,23 μ. και ξεπερνώντας έτσι το ατομικό του ρεκόρ που ήταν από το 2017 στα 2,20 μέτρα.

A.O. Ποσειδών Λουτρακίου Στίβος     Η κερκίδα του Αντώνη Μέρλου στο Τάμπερε της Φιλανδίας από την Ελληνική αποστολή όπου τον στήριξε για να φτάσει στο χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε-Ν με 2.23μ