f617c34fe370483748b6121b3c3e3440 XLΓλυκιά νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας επι των ΙΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ με 29-22 για την 9η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ελλάδος.

Με μια καταπληκτική άμυνα της ομάδας του Ποσειδώνα, γεμάτη πάθος και κινητικότητα στο πρώτο ημίχρονο, εξουδετέρωσε και καθήλωσε τους αντιπάλους στα 4 γκολ, ενώ ταυτόχρονα έδειξε τον νικητή.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι αντίπαλοι ανέβασαν ρυθμούς και απλά διατηρήθηκε η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκόρ του δευτέρου ημιχρόνου και των δύο ομάδων να είναι στο 18-18.Έτσι ήρθε μια ακόμη νίκη στην έδρα μας με 29-22 ενώ το δεύτερο ευχάριστο ήταν η συμμετοχή του κόσμου, που για καθημερινή ημέρα, ήταν σημαντική και τους ευχαριστούμε μέσα απο την καρδιά μας.

Η ομάδα, θα μεταβεί στην συνέχεια, στην Σερβία για να παίξει πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου και του τόπου μας, στον Ευρωπαϊκό Θεσμό του Challenge Cup με την ισχυρή HC Radnicki στο Kragujevac. Η αναμέτρηση είναι το Σάββατο 22 Νοεμβρίου ενώ ο επαναληπτικός είναι το επόμενο Σάββατο στις 29 Νοεμβρίου στο Λουτράκι.

Στο άλλο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής η ΑΕΚ νίκησε τον ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ με 22-17 και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ισοβαθμία με τον Διομήδη Άργους αλλά με έναν αγώνα περισσότερο.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 29-22
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-0, 4-1, 6-3, 9-3, 11-4 (ημχ.), 15-7, 16-11, 19-14, 22-17, 25-20, 29-22

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 6, Πέρρος 5, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ 5, Τοκατζόγλου, Μανιουδάκης, Οικονόμου, Μπάρμπας, Βούτσκοβιτς, Τρουμπέτας 7, Μελετάκος 2, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 4.

ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Καραμπουρνιώτης 1, Λέκοβιτς, Μακρυγιάννης, Ζαχάρης, Φλώρος, Γκουλές 3, Κεδέρης 1, Γιαννόπουλος 7, Φίλης, Κουτσόπουλος, Κουρέτας, Χελιώτης, Λιόλιος, Χάλαρης 6, Πάβλοβιτς 4.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, δίλεπτα: 5-1, πέναλτι: 1/2-3/4.
Κόκκινη: 51:26 Γραμματικός (για διαμαρτυρία)