Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους

O καλύτερος Αθλητής του κόσμου στους κρίκους είναι ο Λευτέρης Πετρούνιας!
Ο Έλληνας αθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στη Γλασκόβη. Ο πρωταθλητής εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του και πήρε 15.800 βαθμούς (βαθμός δυσκολίας: 6,800, βαθμός εκτέλεσης: 9,000). Ο αθλητής του Δημήτρη Ράφτη επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, μιας και όλη τη χρονιά φέτος ήταν εντυπωσιακός, ενώ πήρε και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.
Στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι δύο Κινέζοι αντίπαλοί του, οι οποίοι είχαν τα προγράμματα με τον υψηλότερο συντελεστή δυσκολίας: Ο Χάο Γιόου με 15,733 βαθμούς και ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής Γιανγκ Λιου με 15,700 β..
Με αυτή τη νίκη ο Πετρούνιας έκλεισε σε μια επιτυχημένη χρονιά με πολλές νίκες όπως τον Απρίλιο που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ ,τον Ιούνιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, και έχοντας θριαμβεύσει σε 5 από τις 6 διοργανώσεις που έχει δώσει μέσα στο 2015.