teletirio

Ημέρα των χρυσών μεταλλίων ήταν  και η σημερινή για την Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα  στους αγώνες του Ρίο και τη χώρα μας  να κατακτά το ένα μετά το άλλο τα μετάλλια αφού πλέον έχει φτάσει τα 11.

eidiseis_mamalos_xryso_rio2016-1021x576

Το τρίτο χρυσό  μας ήρθε από τον «Άτλαντα» Παύλο Μάμαλο ο οποίος σήκωσε -107 κιλά στην  άρση βαρών σε πάγκο.

Ο πρωταθλητής μας σήκωσε 233 κιλά στην πρώτη του προσπάθεια, 234 στην δεύτερη και 238 κιλά στην τρίτη, κάνοντας μάλιστα νέο Παραολυμπιακό ρεκόρ. Επιχείρησε και για παγκόσμιο ρεκόρ στα 243,5 κιλά, αλλά δεν τα κατάφερε. Η χαρά του μεγάλη, η συγκίνηση του ανείπωτη…. σαν την τεράστια δύναμη και κραυγή του ,για το τεράστιο επίτευγμά του.  Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε  Μοχάμεντ Αχμέντ από την Αίγυπτο με καλύτερη προσπάθεια στα 233 κιλά, τέλος ο Ιρανός, Αλί Σαντεγκζαντεχσαλμανί με 226 κιλά, κατέκτησε  το χάλκινο μετάλλιο.

fernants-650

Το ενδέκατο μετάλλιο  ήρθε από τον  Έλληνα πρωταθλητή Σε Τζον Φερνάντες, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό στη σφαιροβολία στην κατηγορία F53,με καλύτερη βολή στα 8μ44, αφήνοντας  για μόλις τρία εκατοστά δεύτερο τον Αμερικανό Σέβερν Σκοτ, ο οποίος πήρε το αργυρό μετάλλιο. Το χάλκινο κατέληξε στον Ασαντολάχ Αζίμι από το Ιράν με 8μ14.

2050669

Σημαντικές θέσεις έλαβαν  όμως και άλλοι αθλητές, όπως η ελληνική ομάδα της σκυταλοδρομίας 4χ100, της κατηγορίας Τ42-Τ47,  με τους Κουτούλα που  τα πήγε εξαιρετικά, Σεϊτή , Βέλτση και Σεβντικάλη  κατέλαβε την θέση με  χρόνο 47.79.

seitis-xryso-1021x580

Ενώ την 7η θέση στον τελικό των 200 μέτρων, της κατηγορίας T43/44 κατέλαβε ο  Μιχάλης Σεϊτης,  που παρότι  στα τελευταία μέτρα έχασε την ισορροπία του και έπεσε, σηκώθηκε και κατάφερε να τερματίσει.

gkremi-moisiadis-1021x580

Τέλος την  8η θέση κατέλαβε στην κατηγορία των 80 κιλών της Άρσης Βαρών, ο Έλληνας πρωταθλητής Γρέμισλαβ Μωυσιάδης,ο οποίος έμεινε στα 165 κιλά.