_imagehandler-ashx

Απίστευτα μεγάλη  ήταν η συμμετοχή των δρομέων στον  34ο Μαραθώνιο της Αθήνας αφού στάθηκαν στην γραμμή της εκκίνησης  περίπου 50.000 δρομείς από 105 χώρες.

Η  κλασική διαδρομή  φέτος είχε   επετειακό χαρακτήρα καθώς συμπληρώνονται 120 χρόνια από τον πρώτο Μαραθώνιο και την έναρξη των Σύγχρονων Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Λούκα Ρότις Λουμπουάν αθλητής  από την Κένυα είναι ο  νικητής και τερμάτισε  στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον 15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας.

marathwnios3-thumb-large

Για την Ελλάδα ο πρώτος αθλητής, που τερμάτισε 8ος ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης.

34o-ay8entikos-mara8wnios-ths-a8hnas-termatismos-3-thumb-large

Ενώ η  πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού είναι η Νάνσι Αρουσέι με χρόνο 02:38:13.
img_9201

Στην  εκδήλωση που  πραγματοποιήθηκε λίγο πριν από τον τερματισμό του Αυθεντικού Μαραθωνίου, στο Καλλιμάρμαρο ηταν  παρόντες οι Έλληνες Ολυμπιονίκες του Ρίο, Λευτέρης Πετρούνιας,  Άννα Κορακάκη και Σπύρος Γιανιώτης.