poly-735x450

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στον τελικό του ατομικού μπότσια BC3.

Ο Έλληνας αθλητής  έχασε με 8-1 από τον Κορεάτη Χο Βον Γεόνγκ και  πρόσθεσε στην χώρα μας το 13ο μετάλλιο (5 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα) και αυτό ασημένιο, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο Ντε Τζανέϊρο.

Να σημειώσουμε πως αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο του Πολυχρονίδη σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού ήταν δεύτερος το 2008 στο Πεκίνο στα ατομικά BC3, πρώτος το 2012 στο Λονδίνο στα ζευγάρια BC3, τρίτος πριν από λίγες ημέρες επίσης στα ζευγάρια BC3 και τώρα δεύτερος στο ατομικό.

polychronidis

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης  ο πρωταθλητής του μπότσια, μαζί με τον Σάκη Κωνσταντινίδη στον στίβο είναι οι μοναδικοί Έλληνες αθλητές που έχουν κατακτήσει δύο μετάλλια στην Βραζιλία. Μεγάλη και δυνατή η προσπάθεια από έναν ακόμα ηρώα της ζωής και του αθλητισμού.