Mαγική  εμφάνιση πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Α.Σ.Π. Κόρινθος επί της Ε.Ο. Σταυρούπολης, της οποίας και επικράτησαν με 3-1 σετ,  περνώντας μία πολύ σημαντική νίκη, που της διατηρεί στην δεύτερη θέση του Β’ Ομίλου (1ου υποόμιλου) της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Η  ομάδα της Κορίνθου, ξεκινώντας και πάλι μουδιασμένα στο πρώτο σετ και μην βρίσκοντας ρυθμό, αλλά και καθαρό μυαλό στην επίθεση, το έχασαν σχετικά εύκολα με σκορ 25-19. Τα κορίτσια μπαίνοντας δυναμικά στο 2ο σετ,  βελτιώνοντας άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια και  ελπίδες στις αντίπαλες αθλήτριες για οτιδήποτε. Το αποτέλεσμα όλης αυτής της προσπάθειας  ήταν να κερδίσουν σχετικά εύκολα το 2ο με σκορ 15 – 25.

15380630_1249932475069938_7735488791379145315_nΣτο 3ο  σετ έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Όμως η ομάδα του Α.Σ.Π. Κόρινθος δείχνοντας πιο ψύχραιμη και αποφασιστική, κέρδισε το σετ με σκορ 25-23 και μπήκε σε τροχιά νίκης. Στο 4ο και  τελευταίο σετ μια ομάδα υπήρχε στο παρκέ και αυτή ήταν η Κόρινθος. Τα κορίτσια παίζοντας καταπληκτικό βόλεϊ, επικράτησαν εύκολα με σκορ 14 – 25 και πήραν το παιχνίδι με 1-3 σετ.

15230814_1249932821736570_2385519483156969571_nΤο Δ.Σ. του Αθλητικού Σωματείου Πετοσφαίρισης «Κόρινθος», συγχαίρει τον προπονητή Γεώργιο Μπούκουρα, τις αθλήτριες και σε όλο το τεχνικό Team της ομάδας για αυτή την μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Σε ανακοίνωσή του, το Δ.Σ. αναφέρει ακόμα: «Ευχαριστούμε τους φίλους της ομάδας που παραβρέθηκαν στο παγωμένο κλειστό της Σταυρούπολης και έδωσαν βροντερό παρόν,  καταφέρνοντας με την φωνή και το χειροκρότημά τους να ζεστάνουν τα κορίτσια μας,  όπως επίσης και τον φίλο της ομάδας φωτογράφο Βασίλη Αδαμόπουλο που με τον καταπληκτικό φωτογραφικό του φακό κατέγραψε το παιχνίδι, δίνοντας έτσι την δυνατότητα, σε όσους δε ταξίδευσαν στη Θεσσαλονίκη αλλά και σε όσους παραβρέθηκαν στο Κλειστό της Σταυρούπολης, να θαυμάσουν τα κορίτσια μας μέσα από τις φωτογραφίες του».

Το επόμενο τώρα παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Κυριακή, 11 Δεκεμβρίου και ώρα 5:30 μ.μ., στο Κλειστό Γυμναστήριο της Κορίνθου, όπου η ομάδα του Α.Σ.Π. θα αντιμετωπίσει τον Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό.

Α.Σ.Π. Κόρινθος: (Προπονητής) Γ. Μπούκουρας, Παναγοπούλου (C), Αλατζάκη, Βακάλογλου, Δημητριάδη, Μπίσκου, Χιόνη, Χατζησοφρωνόου, Τομαρά, Μαργαρίτη, Δημητροπούλου, Μπούκουρα, Καραβούλη.